Mit kell tenned, hogy tűzvédelmi főelőadó lehess?
- Blog
- 2020. november 13.
Ebben a cikkben eláruljuk, mire van szükséged ahhoz, hogy tűzvédelmi főelőadó lehess, és hogy miért is olyan fontos, hogy képzett tűzvédelmi szakemberek vegyenek részt a cégek életében.
Mi a tűzvédelmi főelőadó feladata?
A tűzvédelmi főelőadó a legveszélyesebb szintű létesítmények tűzvédelmével kapcsolatos feladatokat látja el. Ezek pl. az alábbiak: a tűzvédelmi viszonyok szabályozása, irányítása, értékelése, szabályozása, döntés-előkészítés és a végrehajtás ellenőrzése, baleset- és egészségkárosodás megelőzése.
Mivel foglalkozik a tűzvédelmi főelőadó?
Ahhoz, hogy egyáltalán el lehessen dönteni, hogy az adott létesítmény milyen tűzveszélyességi osztályba tartozik, ahhoz is tűzvédelmi szakembernek kell lenni, tehát tűzvédelmi szakmai végzettség szükséges.
A tűzvédelmi főelőadó szakfeladatokat végez, melyeket önállóan lát el. Leginkább tervezési és szervezési feladatai vannak. Segíti és irányítja a beosztottak munkáját. Információkat gyűjt a létesítmény tűzvédelmi helyzetéről, elemzi és értékeli azokat, majd ennek megfelelően elkészíti a tűzvédelmi szabályozást, és ellenőrzi annak betartatását. Beruházásoknál és fejlesztéseknél közreműködik a tűzvédelmi terv értékelésében. Kapcsolatot tart a külső szervezetekkel és a szervezeten belül is. Tűzvédelmi oktatást végez, gyakorlatot szervez és értékel. Vezeti a tűzvédelemmel kapcsolatos nyilvántartásokat és dokumentumokat kezel.
Milyen képesítési- és vizsgakövetelmények vannak?
Ezt a 9/2015 (III.25.) BM rendelet a hivatásos katasztrófavédelmi szerveknél, az önkormányzati és létesítményi tűzoltóságoknál, az önkéntes tűzoltó egyesületeknél, valamint az ez irányú szakágazatokban foglalkoztatottak szakmai képesítési követelményeiről és szakmai képzéseiről határozza meg
A gyakorlati vizsgatevékenységen az alábbi vizsgafeladat várható, amely 50%-os értékelési súlyarányú:
Feltételezett létesítmény tűzvédelmi szempontból történő értékelése vizsgafeladatban meghatározott adatok és körülmények alapján. A robbanásveszélyes terek létesítési szabályainak értékelése, mértékadó tűzállósági követelmények meghatározása, tűzvédelemben használatos méretezések és számítások belső összefüggései, tűzvédelmi tervdokumentáció értékelése, hasadó, illetve hasadó-nyíló felület méretezése, a tűzoltás erő- és eszközszámítása, a hő- és füstelvezetés szükségességének megállapítása és javaslattétel a megoldásra, a beépített tűzvédelmi berendezés szükségességének megállapítása, valamint a megállapítások bizonyítása és dokumentálása írásban.
A komplex vizsga másik része a szóbeli vizsgatevékenység, amely szintén 50%-os súlyaránnyal számít bele a végleges jegybe.
Pillantsunk bele néhány fontos tudnivalóba!
Az 54/2019 (XII.5.) BM rendelet az Országos Tűzvédelmi Szabályzat (OTSZ) fejezetei az alábbiak:
- Általános rendelkezések
- Értelmező rendelkezések
- Védelmi célok és tervezési alapelvek
- Tűzveszélyességi és kockázati osztályba sorolás
- Általános szerkezeti követelmények
- Tűzterjedés elleni védelem
- Rendeltetéstől függő létesítési követelmények
- Kiürítés
- Tűzoltó egységek beavatkozását biztosító körülmények
- Hő és füst elleni védelem
- Robbanás elleni védelem
- Speciális építmények tűzvédelme
- Villamos és villámvédelmi berendezések
- Beépített tűzjelző és tűzoltó berendezések közös szabályai
- A beépített tűzjelző berendezésekre vonatkozó szabályok
- Éghető folyadékok és gázok tárolására, kimérésére vonatkozó létesítési követelmények
- Használati szabályok
- Éghető folyadékok és gázok használati szabályai
- Ellenőrzés, karbantartás, felülvizsgálat
- Tűzvédelmim műszaki megfelelőségi kézikönyv
- Záró rendelkezések
Láthatjuk, hogy az OTSZ mindenre kitér, ami a tűzveszélyességgel, annak megelőzésével, védelmével, ellenőrzésével, karbantartásával, felülvizsgálatával kapcsolatos.
Az OTSZ szerint az éghető anyagokat az alábbi három tűzveszélyességi osztály szerint különböztetjük meg:
- Fokozottan tűz- és robbanásveszélyes
- Mérsékelten tűzveszélyes
- Nem tűzveszélyes
Munkalehetőség
A tűz az egyik legveszélyesebb az emberekre és az épített környezetre nézve. Emiatt tűzvédelmi szakemberekre mindenhol szükség van. A legtöbb esetben nem munkavállalóként, hanem szolgáltatóként kapnak megbízást. Hiszen tűzvédelmi feladatokra vagy azok ellenőrzésére a legritkább esetben van szükség minden egyes nap. Ezért leginkább megbízási szerződéssel, rendszeres feladattal vannak megbízva.
A tűzvédelmi főelőadó szakképesítés-ráépüléssel betölthető munkakörök
- tűzvédelmi főelőadó
- tűzvédelmi szakelőadó
- tűzbiztonsági főelőadó
- tűzmegelőzési főelőadó
- tűzrendész
- tűzvédelmi szaktanácsadó
Hogyan lehetsz tűzvédelmi főelőadó?
Ahhoz, hogy tűzvédelmi főelőadó lehess, előképzettségre van szükséged. Ez nem más, mint a tűzvédelmi előadó szakképesítés. Tűzvédelmi előadóként a te feladatod lesz pl. a tűzvédelmi oktatások megszervezése és megtartása. A tűzvédelmi törvény előírja, hogy minden munkáltatónak kötelessége gondoskodni a munkavállalói évenkénti tűzvédelmi oktatásáról. Tehát ez egy rendszeres, visszatérő feladat lesz.
A tűzvédelmi előadó szakképesítés iskolarendszeren kívüli felnőttképzési formában 200-300 órás képzés alatt megszerezhető, ez kb. 6 hónapot jelent. Ezután a tűzvédelmi főelőadó szakképesítés-ráépülés már csak 4 hónapot vesz igénybe. Vagyis egy évre sincs szükséged, és 2 olyam szakma lehet a kezedben, mellyel szinte bárhol elhelyezkedhetsz, illetve vállalkozóként rengeteg munkád lehet.
Rokonszakmák
Rokonszakmaként elsősorban a tűzvédelmi előadó szakképesítést kell megemlítenünk, hiszen anélkül nem lehetsz tűzvédelmi főelőadó.
A másik fő rokonszakma a munkavédelmi technikus szakképesítés. Fontos erről is beszélnünk, hiszen ezek a szakmák nagyon összefüggnek. Sok esetben egyszerre végzik el a képzéseket.
Hogy miért fontos a munkavédelmi technikusok munkája? Ebből a cikkből ezt is megtudhatod!
Forrás: katasztrofavedelem.hu; nive.hu; net.jogtar.hu
Képek: Unsplash
Matics Kata