fbpx

Kedves Érdeklődő!
Ma (csütörtök) 20,00 órától karbantartás miatt weboldalunk nem elérhető.
Kérünk látogass vissza néhány óra múlva vagy keresd kollégáinkat az info@tanfolyam.hu e-mail címen.

Növényi alapú étrend útmutató

Oktató:

[tba_ribbon]
bruttó

9 990 Ft

Egyszeri összeg

[tba_icon_list_display]

Áttekintés:

Hogyan épül fel a(z) Növényi alapú étrend útmutató?

Mit is jelent pontosan a növényi étrend? Hogyan épül fel a teljes értékű, növényi étkezés? Mi a különbség az állati és növényi alapú élelmiszerek között? Hogyan építs fel egy teljes értékű növényi alapú étkezést? Ha te is szeretnél még több növényi alapú élelmiszert fogyasztani, akkor ez a tanfolyam neked szól! 


Növényi étrend kislexikon 

Nincsenek arra vontakozóan egyértelmű szabályok, hogy miből áll a növényi étrend, hiszen minden ember egyéni módon állítja össze az étkezését. Van olyan, aki alkalomadtán fogyaszt állati eredetű termékeket, mások teljesen kizárják azt az étkezéseikből. 


novenyi-etrend-hatasai


Főszerepben a feldolgozatlan élelmiszerek 

A teljes értékű növényi étrend gerincétt a feldolgozatlan, növényi élelmiszerek adják. Manapság a boltok polcait ellepték a többszörösen feldolgozott vegán élelmiszerek, amennyiben tudatos fogyasztó vagy, igyekezz kerülni a fogyasztását. 

Tiltólistán az állati eredetű termékek 

Ha teljes értékű növényi étrenden élsz, akkor semmilyen módon nem fogyasztod az állati eredetű élelmiszereket. Ilyenek például a tejtermékek, a tojás, a húsok a halak, a méz. A vegetáriánusokkal ellentétben, a vegánok abszolút nem fogyasztják a fenti élelmiszereket. 


Éltető növények 

A teljes értékű növényi étrend - ahogy a neve is elárulja - a növényi alapanyagokat, zöldségeket, gyümölcsöket és magvakat helyezi középpontba. A kiegyensúlyozott életmód alapja ezek rendszeres és harmonikus fogyasztása. 


Válts életmódot!

A növényi étrend, nem pusztán az étkezésekről szól. Azok, akik áttérnek a növényi táplálkozásra, sokszor teljes életmódot váltanak. Mit jelent ez? Azt, hogy tudatosan elkerülik a környezetük és az állatvilág kizsákmányolását. Ilyenkor a ruházatban, kozmetikai cikkekben, kiegészítőkben, vagy éppen háztartási termékekben is változás történik. 


Azaz… 

A teljes értékű növényi étrend egész embert kíván, azaz teljes életmódváltást. A növényi étrend kizárja az állati eredetű termékeket, az olajokat, a feldolgozott vagy akár előre csomagolt élelmiszerek fogyasztását. 

novenyi-etrend-egeszsegugyi-hatasai

Milyen előnyökkel jár a növényi alapú étrend? 

A növényi étrend, nem pusztán a plusz kilókat olvasztja le rólad, hanem rengeteg szív és érrendszeri megbetegedést gátol meg. Ami pedig a plusz kilókat illeti: Az elhízottak aránya Európában a felnőtt lakosság körében Magyarországon a legmagasabb, de globális szinten is a negyedik helyen szerepelünk ezen a kevésbé fényes listán. Rengeteg tanulmány azt mutatja, hogy a normál étrend követők mellett a növényi étrenden élők egységnyi idő alatt sokkal többet tudnak fogyni. 


A környezeted és az egészséged 

Ahogy már említettük a teljes értékű növényi étrend nem pusztán az plusz kilók leolvadásában játszik szerepet, de egészmegőrzésre is tökéletes. Pozitív hatással van a krónikus betegségben szenvedők panaszaira, és csökkenti a szív és érrendszeri betegségek kialakulását. Sokak számára azért csábító, mert ezáltal elkerülik, olyan hús ételek fogyasztását, amelyeket antibiotikummal vagy más speciális hormonokkal kezeltek. 


Szívbarát 

A teljes értékű növényi étrend, híresen szívbarát. Rengeteg kutatás bizonyítja, hogy azok akik ezt az étrendet követték, lényegesen kevesebbet szendvedtek bármilyen jellegű szív és érrendszeri panaszoktól, mint a “mindenevő” társaik. 


Krónikus megbetegedések és rák 


Kiemelten csökkenti a vastagbélrák kialakulásának kockázatát, emellett pedig a vegán étrend követői kisebb számban szenvednek krónikus, vagy rákos megbetegedésektől. A tejtermékekben, a húsban és a feldolgozott élelmiszerekben gazdag étrend - ezzel szemben -  növeli a krónikus betegségek kialakulásának kockázatát. 


Demencia, Alzheimer kór 


A növényi étrenddel komoly eredményeket érhetünk el a kognitív hanyatlással kapcsolatban. A növényi étrendben magas az antioxidánsok és a növényi vegyületek száma, amelyről kimutatták, hogy lassítják az Alzheimer kór progresszióját.  A legújabb tanulmányok szerint, a több zöldség és gyümölcsfogyasztás 20% -kal csökkentette a kognitív károsodás vagy a demencia kialakulásának kockázatát.


Cukorbetegség

Amerikai kutatók összesen 307099 személy vizsgálatából származó adatokból megállapították, hogy ha az étrend minél nagyobb arányban tartalmaz teljes értékű növényi ételeket, annál kisebb a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázata. A britek is hasonló eredményre jutottak. Vizsgálatukból kiderül, hogy a vegetáriánus vagy vegán diéta akár 37%-kal is csökkentheti a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásának kockázatát.

Környezeti hatások 

Sokan térnek át a növényi étrendre, környezetvédelmi megfontolásból. Az állattenyésztés bizonyítottan hozzájárul a globális dinitrogén-oxid-kibocsátás 65%-hoz, a metán-kibocsátás 35–40%-hoz és a szén-dioxid-kibocsátás 9% -hoz. A vegán étrend, sokkal kisebb környezeti károkat okoz, ezáltal csökkenteni lehet a vízfelhasználást, az üvegházhatást. A növényi étrenden élőknek sokkal kisebb az ökológiai lábnyomuk. 


Reggeli, ebéd és vacsora vegánként 


Ha úgy gondolod, hogy vegánként sokkal kevesebb a lehetőséged arra, hogy jókat egyél, akkor tévedsz. Rengeteg lehetőség áll a rendelkezésedre, ha szeretnél finomat és tápláló ételeket fogyasztani. 


Reggeli 

A növényi alapú reggelik száma, formája és íze, szinte végtelen. Tápláló zabkásák, tofu omlettek, chia puddingok, mind - mind olyan étel, amit bárki szívesen fogyaszt. A reggeli mellé érdemes a napi vitamin adagodat is elfogyasztani, ilyen a b12, A és C és D vitamin, és a magnézium.

novenyi-etrend-gyumolcsok


Ebéd 


Mennyei saláták, tésztaételek, vegán wrapok várnak arra, hogy elfogyaszd őket. Figyelj oda makrotápanyagokra is, a fehérje - szénhidrát és zsír egyensúlyára. A hüvelyesek kiváló fehérje források, az avokádó pedig igazi superfood! Ne felejtsd el a növényi főzelékeket sem, ha menza rajongó vagy! 

Vacsora 


Vacsorára, jöhetnek a bevált kenegetők, friss salátával és pirítóssal, esetleg növényi pizza vagy burrito is szuper megoldás lehet. Ne feledkezz el a kiegyensúlyozott táplálkozásról vegánként sem. 


Mit ne fogyassz vegánként? 


A teljes értékű növényi étrend követésekor fókuszálj a gyümölcsök, zöldségek és magvak fogyasztására. Kerülendő ételek közé tartoznak a címkézett, fagyasztott, vagy előrecsomagolt ételek, az állati eredetű élelmiszerek, és a magas cukortartalmú élelmiszerek. 


Miről szól a növényi étrend útmutató kurzus?   

A tanfolyam abban segít számodra, hogy a lehető legegyszerűbb módon bevezesd az életedbe a növényi táplálkozást. A tanfolyam bemutatja számodra a növényi táplálkozás összes előnyét, és alapvető pilléreit. Receptek, tanácsok és útmutatók is segítenek abban, hogy minél gyorsabban és könnyebben áttérj a vegán, növényi táplálkozásra. 


Kiknek ajánljuk a tanfolyamot?

  • Azoknak, akik szeretnének jobban megismerkedni a növényi alapú étrenddel.
  • Azoknak, akiket érdekel a jógikus táplálkozás.
  • Azoknak, akik csökkenteni szeretnék az állati eredetű élelmiszerek fogyasztását.
  • Azoknak, akik nem csak a testüket, hanem a lelküket is rendben szeretnék tudni.

Tartalomjegyzék

1. Modul – Alapok
  • Mi a veganizmus?
  • Miért érdemes növényi ételeket készíteni?
  • Egészséged, szeretteid egészsége
  • Környezetünk/Klíma krízis
2. Modul – Fenntarthatóság, egészség
  • Növényi étrend és egészség
  • Tippek az átálláshoz
  • Étrendkiegészítők
  • Növényi étrend és fenntarthatóság
3. Modul – A növényi táplálkozás különböző céljai
4. Modul – Növényi receptek, reggelire, ebédre és vacsorára

Mennyit kereshetsz ezzel a szakmával Magyarországon?

(havi bruttó átlagbér)

200 000 HUF
(minimálbér)
1 000 000 HUF
Forrásaink: fizetesek.hu, glassdoor.com.

Kitől fogsz tanulni?

Ezek is érdekelhetnek:

Ráépülő képzések: