Családi kör
Nem túlzás azt állítani, hogy minden stabil párkapcsolat alapja a kellő önismeret. Anélkül, hogy tisztában lennénk önmagunkkal, a vágyainkkal, és az igényeinkkel, és a családból hozott mintáinkkal, bármilyen párkapcsolatba kezdünk, annak kétséges lesz a kimenetele. Ugyan, az önismereten már párkapcsolaton belül is dolgozhatunk, ( és kell is dolgoznunk ) az ideális helyzet az, amikor két tudatos ember találkozik. Természetesen személyiség folyton alakul és változik, de az alappillérek változatlanok.
A másik fontos momentum, a születési családunkról való leválás. Amennyiben ez nem történik meg, folyamatos konfliktushelyzetben találjuk majd magunkat. Az ismerkedési fázis előszobájában, mindenki a saját “bevásárlólistájával” érkezik. Szeretjük összeírni, hogy milyen legyen az ideális férfi/nő, amivel semmi gond nincs, hiszen ez támpontokat ad. A gond akkor üti fel a fejét, amikor ehhez a listához valaki foggal - körömmel ragaszkodik. A kompromisszumra való hajlam, ilyenkor elengedhetetlen fontosságú, hiszen hiába tökéletes valaki 80%-ban, ha mi mindig arra a maradék 20%-ra fókuszálunk.
Kísért a múlt
A másik gyakori probléma, az előző párkapcsolatból hozott kezeletlen sebek, traumák. Ez többnyire akkor merül fel, ha nem foglalkozunk ezekkel a problémákkal, magunkba temetjük őket, esetleg túl hamar ugrunk bele egy új párkapcsolatba. Foglalkozzunk önmagunkkal, esetleg kérjük szakember segítségét, ha úgy érezzük egyedül képtelenek vagyunk feldolgozni, a minket ért sérelmeket. Rengetegen kezdenek úgy párkapcsolatot, hogy még nincs túl az előzőn, majd döbbenten állnak a tény előtt: már megint ugyanabba a csapdába estem. Hogy ez ne forduljon elő, folytassunk önismereti munkát, vagy kérjük tanácsadó, szakember segítségét.
Kezdeti lángolás
Minden új párkapcsolat első két éve az igazi hormonális boom. Ilyenkor mindent rózsaszín szemüvegen keresztül látunk, még az esetlegesen hibákat is. Pedig, ha résen vagyunk, és igyekszünk néha - néha kívülállóként tekinteni a kapcsolatra, nagyon sok későbbi fejfájástól kímélhetjük meg magunkat. Ha már a kezdetektől tudunk kommunikálni mindenről - a jó, és a kevésbé jó dolgokról is - akkor kialakíthatjuk egy stabil párkapcsolat alapjait. Kicsit olyan ez, mint a házépítés, ha nincsenek meg alapok, összedől a ház és mi a romok alatt találjuk magunkat. Ne féljünk kommunikálni az igényeinket, a pozitív és a negatív dolgokat egyaránt, de tartsuk tiszteletben a másik határait. Ha úgy érezzük valami zavar, akkor ne intézzük el annyival, “jaj, hiszen ő is, én ezt is szeretem benne “ mert ha elmúlik a varázs, akkor már sokkal nehezebb lesz ezekkel kompromisszumot kötni. Tanuljunk meg hallgatni és figyelni a másik emberre, megtudni, hogy mi az ő szeretetnyelve, hogyan érzi magát igazán szeretve és igyekezzünk ilyen módon kifejezni a szerelmünket.
Beköszöntenek a szürke hétköznapok
Előbb vagy utóbb, minden párkapcsolat szembesül a szürke hétköznapok okozta problémákkal. Fontos, hogy tudjunk közel és távol is lenni a másik embertől, néha elengedni őt, hogy legyenek saját programjai. Alakítsunk ki énidőt, amikor csak magunkkal foglalkozunk, és tudunk töltődni. Ezeket az energiákat később beleforgatjuk a párkapcsolatunkba, ezáltal ketten együtt többek lehetünk. Ha úgy érezzük két különálló ember vagyunk, és megvan a saját autonómiánk, az hosszú távon egészséges és kifizetődő. Legyen saját hobbink, amikor csak azzal vagyunk elfoglalva, senkitől nem zavartatva. Emellett pedig alakítsunk ki randi napokat, amikor a telefont kikapcsoljuk és csak egymásra figyelünk.
#couplegoals
Manapság, ha végiggörgetünk a social media felületeken csupa boldog embert látunk. Mindenki (látszólagos) szerelemben él, nincsenek problémáik, így könnyen gondolhatjuk: a szomszéd fűje mindig zöldebb. A legfontosabb az, ha objektíven tekintsünk a saját kapcsolatunkra, lássuk annak szépségeit és hibáit. Forduljunk türelemmel önmagunk és a másik ember felé, és ha őszinték és bizalommal telik vagyunk, akkor nem befolyásol minket az, amit a külvilág próbál ránk erőltetni. Gondoljuk végig, hogy mit jelent számunkra a másik fél, mit keresünk egy párkapcsolatban vagy a másik emberben? Mit jelent számunkra a boldogság? Ha ezekre tudunk válaszolni, akkor egy lépéssel közelebb kerülünk a “boldogan élünk, míg meg nem halunk” titkához és talán egy kicsit önmagunk megismeréséhez is. Mindeközben ne feledd: “Nem fontolgat az, ki szívével szeret, mert szíve titkát bátran megmutatni kész.”
Miről szól a Jó párkapcsolat alapjai tanfolyam?
Ez a tanfolyam olyan párkapcsolati kérdésekkel foglalkozik, ami szinte minden kapcsolatban előfordul. Megtanítja a szeretnyelvek fontosságát, megmutatja a kötődési típusokat, és azt, melyek a leggyakoribb párkapcsolati játszmák.
Kiknek ajánljuk a tanfolyamot?
- Mindenkinek akit érdekel a téma.
- Segítő szakembereknek, akik párkapcsolati témákkal foglalkoznak.
- Azoknak, akik keresik társukat, de nem tudják, hogyan találják meg.
- Azoknak, akik egy szakításon vannak túl.
Tanfolyam moduljai
1. Modul – Az egészséges kapcsolat alapjai
- Ha a párkapcsolat olyan, mint egy ház…
- Én + Te = Mi
- „A férfiak a Marsról, a nők a Vénuszról jöttek”
2. Modul – Tárd fel a saját kapcsolatodat!
- Milyen mintákat, hiedelmeket hozol?
- Kötődési típusok
- Párkapcsolati adok-kapok
- A szerelem háromszög elmélete
- Emberi játszmák
- Tévhitek a párkapcsolatokról
- Szerelem sziluett
3. Modul – Párkapcsolati konfliktusok
- A leggyakoribb párkapcsolati problémák és megoldásuk
- Így működnek a konfliktusok
- Mit tehetsz megelőzésként?
- Alapeszközök a konfliktusok megoldásához
- Asszertív kommunikációval a kölcsönös elégedettségért
- Tiltólista – amit kerülj el
4. Modul – Step by step: Úton a harmonikus kapcsolat felé
- Szeretetnyelvek
- Sebezhetőség és bátorság
- Hogyan béküljünk ki?
- Lobbantsd fel újra a lángot!
5. Modul – Lépj a tettek mezejére – gyakorlatok
- Heti 6 óra a boldogabb párkapcsolatért
- Párkapcsolat barométer
- Rád figyelek!
- A közös sztorink
- Ha unalmas a „Milyen napod volt?”
- Vállalási lista
- Szerelemszokások és további gyakorlatok
- Romantika a köbön
6. Modul – Egyedül is egészként
- Hogyan vészelj át egy szakítást?
- Elengedést segítő gyakorlatok
- Magány vs. egyedüllét
- Úton a teljesség felé