Mi az a controlling?
Kezdjük az alapoknál és nézzük meg, hogy mi is a controlling jelentése. A controlling folyamat során a tényleges teljesítményt összehasonlítják a vállalat által meghatározott célokkal annak érdekében, hogy munkafolyamatok a tervek alapján haladjanak. A controlling segít abban, hogy reális korrekciós intézkedéseket tudjanak hozni a vezetők, ha szükség van rá és ezzel kizárják a veszteségességet és a bukást.
A controlling előnyei
Az controlling a menedzsment számára nélkülözhetetlen, ha egy jó irányítási rendszert szeretnének kiépíteni, ami előre viszi a céget. A válságban különösen fontos, hogy a szervezetek vezetői, kulcsemberei is tisztában legyenek a vállalati teljesítményre ható tényezők számszerűsíthetőségével. Nézzük meg, milyen előnyökhöz jut az a vállalkozás, amelyik a controlling módszerek alkalmazása mellett dönt:
-
Időt és energiát takarít meg a menedzsment számára
-
Lehetővé teszi a vezetők számára, hogy a fontos feladatokra koncentráljanak és ezáltal valós vezetői feladatokat lássanak el
-
Segít abban, hogy elakadás esetén a vezetők időben tudjanak stratégiai döntéseket hozni és korrigálni ott, ahol szükséges
-
Segít a feladatok delegálásában és ezáltal az üzleti működés hatékonyságában
-
Biztosítja, hogy minden alkalmazott előre tudja a rá eső feladatokat és saját idejüket annak megfelelően tudják beosztani, ezáltal pedig motiváltabbak és hatékonyabbak legyenek
Miért hasznos a controlling?
Ahhoz, hogy egy kkv vezetése, a menedzsment képes legyen egy vállalatot sikeresen vezetni, alkalmazkodnia kell az új kihívásokhoz, a bizonytalan üzleti környezethez. Tisztában kell lennie a bekövetkezett és várható környezeti változásokkal, azok teljesítményre gyakorolt hatásával, s eszerint kell a döntéseit meghozni. Ebben segít a controlling.
A controlling nélkülözhetetlen részévé vált a modern vállalatirányításnak. Segítségével hatékonyan tervezhető az üzletmenet, biztosítható a pénzügyi és nem pénzügyi adatok folyamatos, következetes, rendszerszemléletű megfigyelése, időszakonkénti értékelése és az információszolgáltatás.
Pontosan mely területeken hasznos a controlling?
Látható, hogy a controlling mennyi előnnyel jár egy vállalkozás számára. Pénzügyi, számviteli ismeretek kiegészítésére gazdasági vezetők, főkönyvelők, könyvelők, pénzügyi vagy számviteli munkatársak számára, értékesítés- és marketingteljesítmények értékeléséhez, HR controlling bevezetéséhez, üzemeltetéséhez, a performancia-tanácsadásban, fenntarthatósági jelentések elkészítéséhez, kutatási-fejlesztési, innováció terület értékeléséhez, folyamatteljesítmények mérésében, projektek értékelésében.
Milyen területeken alkalmazható?
És milyen cégeknek való igazából a stratégiai tervezés és a controlling? Összegyűjtöttük azokat a főbb területeket, amiken kimondottan szükséges és eredményes a controlling módszerek alkalmazása!
-
Operatív controlling: Az operatív controlling a vállalkozás működését teljes egészében vizsgálja, annak érdekében, hogy az gazdaságos, jövedelmező és eredményes legyen.
-
Pénzügyi controlling: A vállalkozás pénzügyi terve befolyásolja az üzleti sikereket, ezért létfontosságú annak tervezete és folyamatos felügyelete.
-
Nyersanyag controlling: A raktárállomány, a nyersanyagok és a termékek elérhetőségének, mennyiségének felügyelete és optimalizálása fontos szerepet tölt be egy olyan vállalkozás esetében, ami fizikai termékek eladásával foglalkozik.
-
Produktivitás mérése: A fejlődés és a profitszerzés érdekében szükséges megfigyelni azt, hogy egy vállalkozás milyen hatékonyan állít elő termékeket és szolgálja ki a piacot.
A controlling rendszer felépítése
A controlling különböző lépésekből és szakaszokból áll, amiknek célja az üzleti működés teljes irányítása, egy működő rendszer bevezetése, a stratégiai döntéshozás és a további controlling technikák alkalmazása. A képzés során átvesszük a controlling rendszer összes elemét és a gyakorlatban is megmutatjuk ezek alkalmazását. Addig is nézzük meg a főbb szakaszokat, amiket minden vállalatnak érdemes követni és monitorozni!
Célkitűzés
Legyen szó a marketing, pénzügy, a HR, vagy bármelyik más területről, a célok kitűzése az egyik legfontosabb lépés. Nem elég azonban ötletelni és összegyűjteni, hogy mit szeretne egy cég elérni a különböző területeken. Stratégiai döntéseket kell hozni és olyan célokat kitűzni, amik reálisak az erőforrás, a munkaerő és a rendelkezésre álló idő szempontjából.
Tervezés
Ha meghatározásra kerültek a célok, elkezdődhet a tervezés. A tervezési szakaszban azok az akciótervek készülnek el, amik levezetik, hogy a cég és a csapatok hogyan, milyen eszközökkel és milyen erőforrások bevonásával fogják tudni elérni a célokat. Ez egy részletes tervezet, ami később iránymutatóként szolgál a csapat tagjai számára.
Mérés
A vállalati erőforrások mérése, a valós tények vizsgálata és a cég jelenlegi helyzetének felmérése fontos pont, mielőtt a csapat munkához lát. Ezek az ismeretek segítenek finomítani a kitűzött célokon és pontosítani a stratégiát.
Ellenőrzés
A munka megkezdése után szükséges a rendszeres ellenőrzés, hogy a vezetői csapat időben lássa, ha korrekcióra van szükség, vagy valamelyik terület extra támogatásra szorul. A controlling lényege a folyamatos kontroll és felügyelet, hogy a csapat időt és energiát spórolva végezhesse el a feladatokat.
Controlling képzés online - Itt a helyed!
Várunk a képzésünkön, ha szeretnéd megérteni, hogy mi az a controlling, miért van szükség rá, és hogyan tudod te is hatékonyan alkalmazni az üzleti miliőben! A tanfolyamon profi szakemberektől tanulhatsz, akik igazi esettanulmányokon keresztül mutatják be a controlling módszereit, hogy azok alapján te is hatékonyan irányíts bármilyen csapatot! Az online történő képzésünk alatt az elméleti tudás mellett gyakorlati példákon keresztül tanulhatod meg a controlling alapjait és a rendszer legfontosabb elemeit, így a nálunk szerzett tudást rögtön a gyakorlatban is tudod alkalmazni. Tedd meg az első lépést a céljaid felé, és jelentkezz hozzánk!
Kiknek ajánljuk a tanfolyamot?
A controllerek vezetéstámogató szerepköre mindig nagyon fontos helyet foglalt el az üzleti életben. A vállalat sikeréhez nélkülözhetetlen a megbízható és hiteles tervezés, forecasting, reporting és elemzés.
-
Ajánljuk azoknak, akik nem gazdasági végzettséggel rendelkeznek, de szeretnének a számviteli és pénzügyi controllingba mélyebben belelátni.
-
Azoknak, akik szeretnék megérteni a hatékony vezetés legfontosabb ismérveit és elsajátítani olyan technikákat, amik alapján képesek a gyakorlatban is jó vezetővé válni.
-
Kis- és középvállalkozások kulcsembereinek, vezető munkatársainak, akik közvetlenül nem foglalkoznak a controllinggal, de a controlling elveit, módszereit, gyakorlati alkalmazását szeretnék megismerni.
-
Menedzsereknek és vezetői beosztottaknak, hogy belelássanak a controlling részleteibe és új módszerekkel tudják kiegészíteni saját szakterületüket.
-
Pénzügyi és számviteli vezetőknek, munkatársaknak, hr-vezetőknek, műszaki és termelési vezetőknek szintén hasznos segítséget nyújt.
-
Ajánljuk azoknak, akik szeretnék régebbi controlling-szakmai ismereteiket a digitalizáció figyelembevételével felfrissíteni.
-
Ajánljuk a controllinggal együtt dolgozó kulcsembereknek, egész munkacsoportoknak a használt fogalomrendszer egységesítésére, a közös munkanyelv kialakítására.
-
Továbbá érdemes mindenkinek részt venni a tanfolyamon, akit érdekel a számvitel és a pénzügyek irányítása és új ismeretek elsajátítására vágynak.
Mi várható a tanfolyamon?
Hallgatóink megismerik azt a szemléletet, eszközöket és folyamatot, amely egy szervezet számára képes biztosítani a hatékony tervezést és a megvalósítás operatív és stratégiai értékelését. Képesek lesznek a controllinggal szemben támasztott igényeik megfogalmazására, valamint a controlling működésének figyelemmel kísérésére.
Amennyiben szeretnél értesülni a képzés indulásáról, iratkozz fel hírlevelünkre és email formájában tájékoztatunk a várható indulásról és a jelentkezés lehetőségéről!
Modul 1. Mi a controlling? A controlling szemlélet és – módszer, funkciók
- A controlling-rendszer fogalmának definiálása
- A controlling-rendszer szemléletmódja és vizsgálati orientációja
- Célorientáltság
- Szűk keresztmetszet-orientáltság
- Jövőorientáltság
- Költségorientáltság
Modul 2. Vezetés, szervezet és a controlling
- A controlling és a szervezetek vezetésével való kapcsolata
- A controlling megjelenési formái a szervezetben
Modul 3. A controlling-tervezés módszertana
- Controlling-tervezés, stratégiai tervezés, teljesítménytervezés, költségtervezés, finanszírozás-tervezés, eredménytervezés, pénzügyi tervezés
Modul 4. A stratégiai controlling és operatív controlling
- Stratégiai controlling (a vállalkozási célok kijelölése, hagyományos controlling funkciók végzése)
- Operatív controlling (szűk keresztmetszetek vizsgálata, felelősségi központok rendszere)
- A stratégiai és az operatív controlling részrendszerek gyakorlati bevezetésének kérdései
Modul 5. A vezetői számvitel
- A pénzügyi és a vezetői számvitel összehasonlítása
- A vezetői számvitel és a controlling
- A költségtervezés és elszámolás objektumai
- Tervköltség kalkulációs rendszerek
Modul 6. A controlling vállalati alkalmazása, bevezetése
Modul 7. Controlling és az információs rendszer
Modul 8. A controlling a vállalati gyakorlatban
Modul 9. A controlling speciális alkalmazásai
- pénzügyi controlling, projektcontrolling, humáncontrolling, termelés - controlling